U

معرفی کتاب بخشنامه‌ها، دستورالعمل ‎ها و آیین‌نامه ‎های رییس قوه قضاییه
انتشارات استیناف با گردآوری مقررات وضع شده رئیس قوه قضاییه، کتاب بخشنامه ها، دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌ها رییس قوه قضاییه را منتشر کرده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، انتشارات استیناف با گردآوری مقررات وضع شده  رئیس قوه قضاییه، کتاب بخشنامه ها، دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌ها رییس قوه قضاییه را منتشر کرده است.
آگاهی از قوانین و مقررات علاوه بر نیاز، یک ضرورت اجتماعی و قانونی است و قوه قضاییه نیز به عنوان یکی از مراجع وضع مقررات در کشور، علاوه بر احقاق حق، وضع مقررات نیز می‌کند.
وضع مقررات قوه قضاییه از طریق رئیس قوه قضاییه، دیوان عالی کشور و دیوان عدالت عدالت صورت می‌پذیرد.
از همین روی در دوره‌ی تحول در قوه قضاییه در زمان تصدی آیت الله رئیسی، بخشنامه ها، دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های بسیاری به تصویب رسیده است که به جهت اهمیت و حساسیت ضروری می‌بود تلاش در راستای گردآوری و اطلاع رسانی این مقررات انجام پذیرد؛
چه اینکه بسیاری از این مقررات به جهت ضرورت و نیاز روز جامعه تصویب شده و می‌بایست همگان از آن مطلع بوده و در اختیار متخصصان و مرتبطان آن اعم از قضات دادگستری و وکلای محترم قرار گیرد.
گردآورنده کتاب “یاسر میرزاجعفری” در راستای تنقیح این دست مقررات، نسبت به اعراب گذاری برخی الفاظ تخصصی و نیز انطباق آن با دستور خط فارسی اقدام نموده است. همچنین مشروح مواد استنادی هر بخشنامه یا دستورالعمل یا آیین نامه در متن کتاب اضافه شده است تا مخاطب بی نیاز از مراجعه به سایر مواد قانونی برای استناد بدان‌ها شود.
همچنین این کتاب دارای فهرست های موضوعی و راهنما و نیز زیرنویس های توضیحی و تنقیحی متعدد می باشد، که باعث شده است تا کتاب موصوف به عنوان اثری کاربردی مورد توجه قرار گیرد. 
نرخ دیه سال 1402

نرخ دیه سال 1402

با ابلاغ رئیس قوه قضائیه نرخ دیه سال ۱۴۰۲ اعلام شد.

تفاوت عبارت متهمِ فاقد پیشینه کیفری با متهم فاقد پیشینه موثر کیفری

تفاوت عبارت متهمِ فاقد پیشینه کیفری با متهم فاقد پیشینه موثر کیفری

متهمِ فاقد پیشینه کیفری است با متهم فاقد پیشینه موثر کیفری است، عباراتی اند که در گواهی عدم سوء پیشینه با آنها روبرو می شویم. درحالیکه شاید در وهله اول به نظر برسد هیچ تمایزی میان این دو عبارت وجود ندارد.